Ochutnejte výborné lomnické suchary. Vyrábějí už se déle než 200 let

Lomnické suchary se začaly vyrábět už před více než 200 lety v Lomnici nad Popelkou, kde je nejprve vyrábělo několik malých výrobců a následně přešla velkovýroba pod společnost Jína. Uvádí se, že prvním výrobcem sucharů byl pekař Antonín Kynčl, který pekl suchary již kolem roku 1800. Suchary se dočkaly svého věhlasu i mimo Lomnici nad Popelkou. Brzy byly známy po celém zemi a postupem času si našly své oblíbence v celém Rakousko-Uhersku i v dalších zemí Evropy. Suchary se začaly vyvážet i do Ameriky a v roce 1927 získaly v Paříži na světové výstavě první cenu „Grand Prix“.

Upečte si lomnické suchary

Pravý recept na lomnické suchary je přísně tajný. Dle popsaných ingrediencí se ale můžete tomuto receptu alespoň přiblížit. Základní ingrediencí sucharů je správně vyzrálá veka, která se dá bez problémů krájet a dobře na ní drží cukr. V lomnických sucharech najdete mouku, cukr, ořechy, žloutky, mléko, kvasnice, pomerančovou kůry, muškátový květ a citronovou pastu. Z těsta se vytvoří veky, které následně dva dny zrají, aby byly dostatečně vláčné. Poté se veka nakrájí na plátky, obalí v moučkovém cukru, položí na plech a v troubě se peče dokřupava. Dostupná je i varianta bez cukru, která je vhodná pro lidi s diabetem.

Foto: Shutterstock

Unikát, který nemá ve světě obdoby

Za svou existenci si společnost Jína prošla několika obdobími prosperity i úpadku, ale tradiční výrobu se vždy podařilo zachovat. A to i dnes, kdy firmu koupila společnost SVITAP, která pokračuje v tradičních postupech výroby. Na svou výrobu sucharů jsou obyvatelé Lomnice nad Popelkou velmi pyšní. To značí i fakt, že v muzeu mají vystavenou stálou expozici, která zahrnuje dobové materiály pojednávající o výrobě sucharů. Návštěvníci mohou zhlédnout historické obaly sucharů, záběry dílen závodů, získaná ocenění i fotografie členů rodiny Jínů, kteří suchary celosvětově proslavili. V roce 2007 získaly suchary evropskou ochrannou známku, která zaručuje, že se výrobek vyrábí pouze v určité zeměpisné oblasti a je tak zárukou jedinečnosti.

Foto: Shutterstock, zdroj: Apetitonline, Ceskyrozhlas, Liberec.rozhlas, Denik