Po narození miminka lékaři zjistili, že je těhotné. Čekalo jeho dvojče, okamžitě muselo na sál

V indické porodnici čekalo na devatenáctiletou matku nepříjemné překvapení. Lékařům se nezdálo naduté břicho novorozeného chlapce a 9 hodin po porodu musel být operován. Z těla byl úspěšně vyoperován nevyvinutý plod jeho bratra, který se mu uhnízdil vedle žaludku. Jednalo se o případ tzv. parazitického dvojčete. Plod měl dokonce končetiny, hlavičku i mozek. Scházela mu však lebeční kost. Měřil 7 centimetrů a jeho váha se pohybovala okolo 150 gramů.

Anomálie byla zachycena již před narozením

Již tři týdny před porodem si lékař při běžném vyšetření všiml, že je s plodem něco v nepořádku. Pro jistotu hned po narození chlapečka udělal sken a jeho obavy se potvrdily. Uvnitř tělíčka se skutečně nacházelo parazitické dvojče. Po úspěšné operaci jsou naštěstí matka i chlapec v pořádku.

Foto: Shutterstock

Jak se to mohlo stát

Takovýto jev se může přihodit u těhotenství jednovaječných dvojčat, která spolu sdílejí jednu placentu. Například vinou špatného napojení pupeční šňůry se nevyvíjejí stejnou rychlosti. Poté dochází k tomu, že jeden plod pohltí ten druhý. Parazitický plod je pak plně závislý na svém hostiteli a připravuje o výživu. Dokonce jej může i ohrožovat na životě. Pravděpodobnost, že by během těhotenství mohlo dojít k této anomálii je 1:500 000. Na celém světě je zdokumentováno méně než 200 takových případů. Občas se stává, že se dítě narodí a dále žije s parazitickým dvojčetem v těle, které se v něm i nadále vyvíjí. Takové děti pak mohou trpět různými defekty jako je například nadměrný počet končetin nebo dvě páteře – ve skutečnosti končetiny nebo páteř navíc patří právě dvojčeti, kterému se nepodařilo plně vyvinout. Kromě břicha se tento plod může uhnízdit například i v lebce.

Foto: Shutterstock, zdroj: Vanguardngr