Podceňovaná hrozba v břiše. Co vše se může skrývat pod povrchem a proč se mít na pozoru

I když by se nadměrné kilogramy mohly zdát spíše jako estetický problém, zdravá váha vytváří předpoklady pro to, aby kosti, svaly, mozek, srdce a další části těla mohly po mnoho let hladce a efektivně plnit své úkoly. 

Nesprávná dieta se však neprojevuje jen na povrchu. Neviditelným strašákem je viscerální tuk, který obaluje naše orgány. Kdy je už třeba zpozornět a jaké hrozby nám “nitrobřišní obezita” přináší?

Co je to viscerální tuk?

Viscerální tuk, také známý jako “aktivní tuk”, je uložen v břišní dutině a ovlivňuje fungování hormonů v těle. Nadbytek viscerálního tuku proto může mít potenciálně nebezpečné následky.

Protože se viscerální tuk nachází pod povrchem, je v blízkosti mnoha životně důležitých orgánů, jako je slinivka břišní, játra a střeva. Čím větší množství viscerálního tuku člověk ukládá, tím více je ohrožen některými zdravotními komplikacemi, jako je cukrovka 2. typu a srdeční onemocnění.

Cesta za štíhlejší postavou

Cvičení je vynikajícím způsobem, jak snížit množství viscerálního tuku. Lidé by měli do svého programu zařadit jak kardiovaskulární cvičení, které zvyšuje tepovou frekvenci, tak silový trénink, který zlepšuje výkonnost svalů.

Na ukládání viscerálního tuku se může podílet i stres. Když je člověk ve stresu, jeho tělo uvolňuje hormon zvaný kortizol, který zvyšuje množství tohoto mnohdy nepovšimnutého škůdce v těle.

Zdravá strava s nízkým obsahem zpracovaných potravin také pomáhá zhubnout a odstranit přebytečný viscerální tuk. Správná dieta by měla obsahovat: bílkoviny, ovoce a zeleninu a mimo jiné i komplexní sacharidy, jako jsou sladké brambory a fazole.

Zahoďte váhu

Přes všechny zmíněné zdravotní komplikace nezapomínejte, že mít tuk kolem svých orgánů je zdravé a k životu potřebné. 

Zda byste měli zvýšit pozornost nad tímto problémem vám samotná váha přesně neřekne. Mnohem účinnější je vlastní měření pomocí obyčejného krejčovského metru, kdy hraniční mez v obvodu pasu činí u žen 92 cm a u mužů 102 cm.

Foto: Shutterstock

Rady na závěr

Nikdy není pozdě začít. Bez ohledu na to, jaký životní styl vedete, nikdy není od věci vyhledat odbornou pomoc nebo si prostě nazout vaše oblíbené boty a projít se do lesa. 

Nebojte se kadia. Mnozí z nás se s kardiovaskulárním cvičením nikdy neskamarádili, protože si pod tím představí běh do kopce, kdy sotva popadáte dech. Skvělou alternativou od běhání je třeba plavání, procházka na vaše oblíbené místo nebo jízda na kole.

Dopřejte si spánek. Dopřát si chvilku pro sebe ocení nejen vaše mysl a i celý váš organismus. Lékaři doporučují spát minimálně 8 hodin denně.

Protáhněte se. Protahování má mnoho benefitů jako je lepší funkčnost svalů, kvalitnější spánek či dobrý pocit uvnitř vaší mysli. Mnohdy stačí obětovat 5 minut denně a uvidíte, že výsledky se dostaví rychleji, než byste čekali.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthdirect