Přebytek bílkovin může v těle napáchat velkou neplechu. Způsobuje také neplodnost

Pokud jste zrovna nasadili proteinovou dietu, měli byste zbystřit. V nebezpečí jsou zejména ženy. Bílkoviny ve stravě, které konzumujeme v neuváženém množství, mohou být příčinou jejich potíží s otěhotněním a neplodnosti.

Příliš mnoho proteinů ve stravě žen, není moc vhodnou volbou. I když si proteiny naše tělo nedokáže vyrobit a musíme je neustále doplňovat stravou, všeho moc škodí. Jsou to právě proteiny, které mohou být ohrožením pro úspěšné početí dítěte.

Studie vlivu proteinů na ženy

Vědci totiž ve svých nových výzkumech zjistili, že v případě, kdy se ženy rozhodnou počít, nadbytek konzumovaných bílkovin v jejich stravě, může jejich snahu velmi vážně ohrozit. Vědci prováděli výzkum v americkém Coloradu na myších. Výzkumu se zúčastnil i lékař Jim Gardner. Ve studii prokázali, že se jejich embryo přestane zcela vyvíjet, pokud strava myších matek zahrnuje už 25 % proteinů. Stejný dopad tedy podle vědců mohou mít bílkoviny i na ženy a ohrozit tak schopnost početí. Doktor Garder se domnívá, že u žen, které mají problémy s početím dítěte, bychom se měli zaměřit na skladbu jejich stravy a obzvláště na obsažené množství proteinů.

Strava jako zásadní problém

Obrovské rozšíření proteinových diet ženám vůbec neprospívá. Podle názoru vědců jsou zjištěná data použitelná i pro výzkum stravování a reprodukce lidí. Vědci sledovali ve svém výzkumu vývoj embryí u dvou skupin myší. Jedna skupina přijímala potravu, ve které tvořily proteiny 25 % stravy. Druhá obsahovala jen 14 % proteinů. Samice živící se potravou bohatou na bílkoviny měly 36 % embryí a u samic přijímacích potravu s menším množstvím bílkovin, se začalo vyvíjet 70 % embryí. Odlišný byl i vývoj embryí. U skupiny s potravou bohatou na proteiny se v plod vyvinulo 65 % embryí a stravou s chudší na proteiny 81 % embryí.

Proteinové diety

Proteinová dieta je založena na konzumaci potravin s vyšším obsahem tuků a proteinů. Obsah sacharidů je minimální. Vysoce kvalitní bílkoviny brání spalování svalové hmoty a podporují dodatečné spalování tuků. Strava má nižší glykemický index, potlačuje chuť na sladkosti a dává pocit delšího nasycení. Zrychluje se metabolismus a násobí efektivitu spalování kalorií. Pokryje celodenní příjem energie a tělo si pak neukládá zásoby. Podle tohoto průzkumu ale skrývá i svá nebezpečí.

Foto: Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.