Výhody pití kávy, které vás překvapí. Mimo jiné pomáhá snížit riziko cukrovky

Každého, koho trápí nějaké zdravotní neduhy, se pustí do hledání možných příčin na internetu. Je jedno, jestli máte problém s akné nebo s vyprazdňováním. Jako první se stejně dočtete, že máte abstinovat, přestat jíst cukr, nekouřit a v neposlední řadě odstranit ze svého života kávu.

Milovníky tohoto horkého nápoje určitě potěší, že i ona má své zdraví prospěšné vlastnosti. Samozřejmě nic se nemá přehánět. Musí se pít vědomě a s mírou. Optimální množství je závislé na pohlaví a tělesné hmotnosti jedince.

Kromě množství kávy jako takové hraje i důležitou roli to, s čím ji pijete. Smetana a cukr rozhodně nejsou tou správnou volbou. Vhodnou alternativou může být rostlinné mléko a sladidlo přírodního původu.

Jak může káva pozitivně ovlivnit lidský organismus?

Obsahuje antioxidanty

Pokud jsou kávová zrna správně zpracovaná, může káva obsahovat i několikanásobně více těchto látek než jiné potraviny bohaté na antioxidanty. Ty pomáhají člověka chránit před nemocemi.

Hubnutí

Málokoho napadne, dát si před tréninkem kávu. Kofein však pomůže nastartovat metabolismus a dodat potřebnou energii. Díky tomu spálíte cvičením víc kalorií. Také budete mít lepší výdrž.

Játra

Játra jsou naprosto nepostradatelným lidským orgánem, který zodpovídá za velkou část důležitých chemických procesů v těle. Káva pomáhá játra chránit.

Snižuje riziko rakoviny

Výzkumy ukázaly že u lidí, kteří konzumují pravidelně kávu, je nižší procento výskytu rakoviny. Jednalo se zejména o rakovinu jater, ledvin a slinivky.

Foto: Shutterstock

Cukrovka

V případě cukrovky platí, že káva pomáhá jako prevence jejího vzniku. Ovšem výzkumy tento pozitivní dopad prokázaly jen v případě nefiltrované kávy.

Žaludek

Už naše babičky si dávaly černou kávu po lžičkách v případě bolestí břicha. Protože káva odvodňuje, vyplaví se tak toxiny. Káva pomáhá rychle vyloučit z těla něco, co žaludku neudělalo dobře.

Nemoc králů

Díky tomu, že antioxidanty obsažené v kávě snižují hladinu kyseliny močové a inzulinu, může užívání kávy sloužit jako prevence vzniku dny.

Foto: Shutterstock, zdroj: Fashionlady, Cancer, Hsph.harvard