Zácpu snadno vyřeší změna stravování

Snad každý alespoň jednou zažil problém s vyprazdňováním. Někoho tento problém může trápit častěji a jiné jen občas. Co v takovém případě pomůže? Jaká je v tomto směru nejlepší prevence, abyste danému problému mohli předejít?

Zácpa je popisována coby obtížné vyprazdňování stolice, specifičtěji se jedná o méně časté vyprazdňování stolice než jednou za tři dny. Jsou i případy s mnohem delším intervalem. Vyprazdňování nedílně souvisí s příjmem potravy a tekutin.

Akutní vs. chronická zácpa

Podle časového průběhu se rozlišuje na akutní a chronickou zácpu. První typ se projevuje nenadálou neschopností se vyprázdnit. Zpravidla záhy odezní. Mezi faktory akutní zácpy patří stres, změna prostředí, nedostatek tekutin či vlákniny. Oproti tomu chronická zácpa trvá týdny, měsíce i roky. Za tímto problémem stojí špatné stravování, životní styl, onemocnění a s tím spojené časté užívání antibiotik. Akutní zácpa trápí více ženy než muže.

Objevuje se při střevních zánětech, nádorech tlustého střeva, hemeroidech, trhlině ve sliznice řitě, horečkách, ale také při otravě, míšních poraněních. Důvodů a příčin, proč dochází k zácpě, je celá řada.

Efektivní řešení aneb co pomůže

Rychlou a prakticky okamžitou úlevu přináší pomocníci z lékárny. Asi každý zná či alespoň slyšel o projímadlech. Ale víte, že existují tři druhy? Výběr vhodného projímadla je zásadní. Objemová projímadla jsou ta, která zvětšují objem stolice a užívají se i jako doplněk stravy. Kontaktní, která stimulují činnost tlustého střeva a osmotická, ta strhávají s sebou vodu a tím vyvolávají průjem, zatímco objemová a kontaktní by ho vyvolávat neměla.

Účinná jsou rovněž probiotika, která se nachází v zakysaných mléčných výrobcích, mléčné kvašené zelenině nebo v doplňcích stravy. Dále pomůže i známé psyllium, které podporuje regulaci střevních funkcí a restartuje peristaltiku, tj. pohyby ve střevech. Pomáhá také jitrocelové i lněné semínko. Do šálku horké vody namočte na dvě hodiny jednu až dvě lžičky lněného či jitrocelového semínka a vypijte před spaním. Při pravidelném opakování by se mělo vše urovnat. Nezapomínejte na dostatek tekutin a vlákniny.

Foto: Shutterstock

Prevence je základ

Tak jako ostatně vždy i zde platí, že nejdůležitější je prevence. Ta spočívá ve vyvážené stravě, která bude bohatá na vlákninu. Do jídelníčku pravidelně zařaďte ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, ryby apod. Nezapomeňte dodržovat pitný režim a stejně tak je důležitý pohyb. Neopomínejte se hýbat. Stačí i svižnější chůze několikrát do týdne.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, MedicalNewsToady