Zásadní chyby, které děláme před spánkem každý den. Není divu, že spíme špatně

Každý z nás si přeje klidný a nerušený spánek. Většinou jsme to ale my sami, kdo si kazí spánkový režim a rutinu. Co děláme špatně a jak si pomoci ke klidnějšímu spánku?

Každý den to samé

Náš organismus má rád režim. Už samotný stereotyp povede k tomu, abyste se rychleji uvolnili a povedlo se vám navodit klidnou atmosféru. Následnou odměnou vám bude hluboký spánek, během kterého bude mít váš organismus možnost si dostatečně odpočinout a opět nabrat síly. Co je třeba změnit?

Večerní žranice

Jednou za čas je v pořádku, že si dáte večeři i v pozdnějších hodinách. Kdo si ale přeje během spánku své tělo zregenerovat a nabrat nové síly na další den, večer již nic nejí. Alespoň dvě hodiny před spánkem by dospělí lidé neměli již nic konzumovat. V noci si odpočine játra, slinivka i celý trávicí systém. Večer byste si mohli místo nezdravých pokrmů dát malou lžičku ostropestřecového oleje, abyste podpořili detox svého trávení. Ráno budete jako rybičky.

Když ve večerních hodinách konzumujeme pokrmy, naše zažívání si přes noc nemá čas odpočinout. Trávicí procesy jsou v plném proudu a na přirozenou eliminaci toxinů a patogenů nezbývá organismu prostor.

Dvě hodiny před spánkem již nic nejezte. Raději si dopřejte bohatou snídani.

Mobil a každovečerní dávka děsu

Před spaním je dobré se zklidnit. To asi půjde těžko, když si stále přejete zůstat v obraze a mít přehled o tom, co se stalo na druhém konci vašeho města, republiky, nebo světa. K čemu vám podobné zprávy budou? Ovlivníte nějak jejich průběh? Zřejmě vůbec ne. Vypněte si telefon a místo senzací a hrůzostrašných zpráv z celého světa si dopřejte něco, co vás zaručeně uspí.

Místo večerního pročítání zpráv si raději otevřete knihu. Může to být ta, kterou máte rádi. Nebo něco naprosto nudného. Při pročítání stran o vývazcích rajčat a o správném jednocení řepy snáze usnete, než když na vás stále budou blikat nové a nové zprávy z celého světa.

Večer si vypněte telefon a věnujte se četbě. Usnete za chvíli, sny budou pokojné.

Foto: Shutterstock

Emoce, emoce, a zase ty emoce

Večer si rádi dáváte seriály, filmy a pořady, ve kterých se řeší vyhrocené mezilidské vztahy? Vaše tělo je za celý den doslova přehlceno povinnostmi a interakcí s dalšími členy vaší sociální bubliny. Není ještě potřeba organismus vysilovat uměle vytvořenými emocemi z televizního nebo mobilního displeje.

Skutečně potřebujete vědět, jestli se René vrátí k Simoně, a jak se jejich vztahu postaví Renata? Nebo vám uměle tvořené televizní programy jen odebírají energii a čas, který byste mohli věnovat spánku?

Večer si nepouštějte televizi. Není divu, že pak špatně spíte. Zároveň si zkracujete dobu potřebnou pro regeneraci těla.

Tři drobnosti? Nebo tři velké zlozvyky, se kterými si každý den ubíráme kousek zdravého spánku? Zkuste vyzrát na své špatné návyky a dopřejte si klidný spánek. Večer si dejte heřmánkový čaj, CBD kapky, nebo meduňku. Zklidnění pomáhá také teplá vana s relaxační hudbou.

Foto: Shutterstock, zdroj: SleepFoundation, NIH