Kvalitní spánek vám zajistí potraviny s vysokým obsahem hořčíku

Je vědecky dokázáno, že hořčík podporuje spánek. Snižuje stresový hormon kortizol, zvyšuje produkci melatoninu a uklidňuje nervový systém. V kterých potravinách se hořčík přirozeně vyskytuje, co když ho chci užívat ve formě potravinových doplňků a jaká rizika hrozí, pokud to s příjmem hořčíku přeženu?

Třešně

Třešně obsahují 80 % vody, ale v těch zbývajících 20 % najdeme vitamíny B, C a E a z minerálů vápník, železo, zinek, fosfor, jód a hlavně hořčík, který k dobrému spánku výrazně přispívá. A kromě toho všeho třešně obsahují přímo melatonin, tedy nejdůležitější hormon regulující spánek a bdělost.

Ořechy

Ořechy jsou zdrojem všech možných vitamínů a minerálů, takový všelék, kterým nic nezkazíme. Mezi ty s nejvyšším obsahem hořčíku patří mandle, kešu a para ořechy. Vlašské ořechy a pistácie obsahují také poměrně dost melatoninu. Po požití těchto ořechů tělo lépe reguluje spánkový cyklus.

Špenát

Syrový špenát obsahuje až 80 mg na 100 g hořčíku, tepelně upravený dokonce 87 mg hořčíku na 100 g. I když je dávno vyvrácen mýtus, že se z nás po špenátu stanou Pepkové námořníci, stoprocentně se po něm dobře vyspíme.

Foto: Shutterstock

Hořká čokoláda

I mlsat se dá zdravě. Kvalitní hořká 70-80 % čokoláda obsahuje poměrně hodně hořčíku. Kromě toho v ní najdeme další prospěšné živiny a vlákninu. Působí preventivně proti mnoha nemocem.  

Kolik hořčíku užívat?

Doporučený denní příjem je o něco vyšší než níže uvedené hodnoty. To proto, že hořčík můžeme, aniž bychom to sami věděli, přijímat ve stravě či v lécích. Pokud tedy chcete brát hořčíkové potravinové doplňky, maximální doporučené denní množství je pro děti od 1 roku do 3 let 65 mg, pro děti od 4 do 8 let 110 mg, pro děti ve věku 9 až 18 let 350 mg a pro dospělé 350 mg.

Co když to s hořčíkem přeženu?

V případě příjmu nadměrného množství hořčíku se můžete „těšit“ na průjem, nevolnost a zvracení, bolest břicha, zadržování moči, svalovou slabost, dýchací problémy, nízký krevní tlak nebo nepravidelný srdeční tep. Takže ač musíme dbát na to, abychom hořčíku neměli nedostatek, nesmíme na druhé straně dovolit, abychom ho přijímali víc, než je zdrávo.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medicalnewstoday, Prostreno, Bezhladoveni