Pokud máte v noci na něco chuť, dejte si takové jídlo, po kterém neztloustnete

Honí vás večer mlsná, nebo trpíte nespavostí a zkracujete si bdělý čas tím, že se díváte do ledničky a přemýšlíte, co byste si dali na zub? Tyhle noční výlety na špajzku se můžou dříve či později podepsat na tukových polštářcích na vašem břichu. Jak uspokojit vaše večerní chutě tak, aby se negativně neprojevily na vaší postavě a zároveň přispěly ke kvalitnímu spánku?

Co můžete jíst večer bez obav

Někteří výživový poradci radí, abyste se večer vyvarovali jakémukoliv jídlu. Pozdní jídlo má vliv na kvalitu vašeho spánku, pocity těžkosti nebo zpomalení metabolismu a ukládání tuků. Nicméně existují potraviny, které si můžete dopřát bez obav v jakoukoliv denní dobu. Na kvalitu vašeho spánku nebude mít vliv například zelenina, banán, vajíčka nebo popcorn. S klidným svědomím si můžete dopřát i celozrnný toust s uzeným lososem, tuňáka z konzervy, kiwi, špenát, kešu, pistácie nebo ovesnou kaši s ovocem. Na usínání má obecně skvělý vliv teplé mléko nebo heřmánkový a meduňkový čaj. A nejnovější studie tvrdí, že ke sladkým snům vám dopomůže i sklenka višňového džusu.

Co před spaním rozhodně nejezte

Pokud se vám neusíná zrovna dvakrát nejlépe, vyhněte se potravinám, které vaše tělo proberou. Večer byste se proto měli vyvarovat kofeinu v kávě, čaji a energetických drincích, pikantním a tučným jídlům, sladkým pokrmům, ale i třeba grepu nebo květáku. Tyto potraviny tělo déle tráví a mohli byste si jejich večerním pojídáním zadělat na bezesnou noc.

Foto: Shutterstock

Co pro děti trpící nespavostí

Pokud vaše děti špatně spí, dejte jim potraviny bohaté na magnézium jako je špenát nebo kapusta. Připravte jim dobré smoothie, kdy tuto zeleninu rozmixujete třeba s banánem a dětem ji podáváte po lžičkách, nebo naředíte tak, aby to mohly bez problému vypít. Dětem na noc ale nedávejte za žádnou cenu oříšky, aby se nezakuckaly v okamžiku, kdy zrovna nebudete v dosahu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, SleepFoundation